W co ubrać się na rowerową przejażdżkę?

W co ubrać się na rowerową przejażdżkę?

Wiele osób uważa, że do jazdy na rowerze nie potrzeba wcale rowerowych ubrań. To prawda.

Prawdą jest też to, że „cywilne” ubranie, służące do chodzenia, nie sprawdzi się na rowerze tak, jak to przystosowane do jazdy rowerem. Postarajmy zatem zastanowić się, jakie korzyści przyniesie nam jazda w dedykowanych ciuchach rowerowych.

Koszulka kolarska

Koszulka kolarska

Koszulkę przeznaczoną do jazdy na rowerze różni od zwykłego t-shirtu bardzo wiele. Przede wszystkim uszyta jest z oddychających poliestrów, często o właściwościach osuszających skórę. Zadaniem takiego materiału jest odprowadzenie wilgoci od skóry na zewnątrz, aby ta możliwie szybko wyparowała. Zwykła bawełniana koszulka w czasie intensywnej jazdy po prostu przyklei się nam do pleców. Nie tylko materiał wyróżnia dedykowaną koszulkę rowerową, ale też jej krój. Koszulka taka jest krótsza z przodu a dłuższa z tyłu, dzięki czemu nie mamy nadmiaru materiału między naszym brzuchem a nogami. Dobre koszulki kolarskie wykończone są na dole szwem pokrytym paskiem sylikonowym - zapobiega on podjeżdżaniu koszulki do góry i odsłanianiu naszych pleców.

Kolejną cechą charakterystyczną koszulki kolarskiej jest suwak z przodu, dzięki któremu można łatwiej chłodzić się pędem powietrza np. w czasie podjazdów przez jego rozpięcie, na zjazdach zaś ograniczać przepływ powietrza przez jego zapięcie.

Dedykowane do jazdy koszulki mają też bardzo ciekawie umieszczone kieszenie - z tyłu na plecach. Dzięki takiej lokalizacji rzeczy które w nich wieziemy nie przeszkadzają nam w jeździe.

Spodenki rowerowe

Spodenki rowerowe

Główną rowerową cechą charakterystyczną dedykowanych do jazdy spodenek jest kolarska wkładka. To przez rowerzystów potocznie nazywany „pampers”. Ma on na celu podwyższenie komfortu jazdy na często twardym i wąskim rowerowym siodełku. Dobra wkładka powinna mieć kilka charakterystycznych cech: antybakteryjność, przewiewność, ergonomiczny kształt, powinna być szybkoschnąca i szybko odprowadzać wilgoć oraz mieć odpowiednią sprężystość. Wszystko to, by jazda na rowerze była wygodniejsza.

Kolejną cechą spodenek rowerowych jest ich dopasowanie, czyli po prostu są one obcisłe. Dzięki temu ich materiał nie ociera się o skórę i jedzie się w nich po prostu wygodniej. Ważne jest, żeby takie spodenki miały płaskie szwy, gdyż ma to duży wpływ na komfort jazdy. Ci, którzy nie lubią siebie w obcisłych spodniach, mogą skorzystać z podwójnych spodenek. Ich wewnętrzna cześć to obcisłe spodenki z wkładką, zewnętrzna zaś to luźne spodnie np. z dużą liczbą przydatnych kieszeni, odblasków i przewietrzeń.

Długość spodni rowerowych zależy od pogody, a właściwie od temperatury. Ważne jest to, żeby długie spodnie nie miały szerokich nogawek, które mogłyby wkręcić się w rowerowy napęd.

Okulary rowerowe

Okulary rowerowe

Czym różnią się okulary rowerowe od zwykłych przeciwsłonecznych okularów? Otóż ich najważniejszą cechą są wymienne szkła, najczęściej w trzech odcieniach. Okulary takie powinny chronić przed słońcem (szkła przeciwsłoneczne z filtrem UV), rozjaśniać i wyostrzać obraz w niepogodę (barwa żółta) i pozwolić na jazdę po zmroku (bezbarwne). Okulary przeznaczone do jazdy na rowerze mają kształt, który skutecznie chroni oczy przed pędem powietrza. Powinniśmy na rowerze jeździć w okularach, gdyż chronią one nasze oczy przed urazami mechanicznymi, np. spowodowanymi przez drobinki piasku wznoszone przez koła samochodów, czy też owady latające.

Rękawiczki

Rękawiczki

To bardzo ważny element rowerowej odzieży. Oczywiście nie są niezbędne przy krótszych przejazdach, ale w dłuższej podróży przydadzą się nam na pewno. Przede wszystkim poprawiają nasz chwyt kierownicy, żelowe wkładki podnoszą komfort trzymania manetek oraz sprawiają, że nawet pod długiej jeździe nie zrobią się nam na dłoniach nieprzyjemne pęcherze. Rękawiczki rowerowe powinny być z wierzchu przewiewne, a od spodu wyposażone we wcześniej już wspomnianą żelową wkładkę. Latem przydadzą się nam rękawiczki bez palców, natomiast w chłodniejsze dni - pełne.

Buty

Buty

Jeżeli nasz rower wyposażymy w pedały SPD, to jesteśmy „skazani” na dedykowane do nich rowerowe obuwie obsługujące system zatrzaskowy. Nie jest to jednak żadne ograniczenie, gdyż modeli butów wpinanych w pedały jest cała masa. Od trekkinowych za kostkę z membraną wodoodporną, przez przewiewne modele do MTB z wkręcanymi metalowymi kolcami, do sandałów. Każdy znajdzie jakieś model dla siebie. Jeżeli nasz rower ma zwykłe platformowe pedały, wtedy możemy jeździć dosłownie w każdym typie obuwia, w którym jest nam wygodnie. Najważniejsza rzecz, żeby taki but był dobrany do temperatury i warunków atmosferycznych.

Bluza/Kurtka

Bluza/Kurtka

Kolarskie bluzy i kurtki charakteryzują się przewiewnością i oddychalnością. Często wyposażone są w wywietrzniki umiejscowione na plecach - i to nawet modele kurtek przeciwdeszczowych, które pozwalają na odprowadzenie nadmiaru ciepła i wilgoci. Jazda na rowerze rozgrzewa, więc bluza, czy kurtka dedykowana do jazdy na rowerze powinna dać nam możliwość ochrony przed chłodem na początku jazdy, oraz w miarę rozgrzewania się, na poprawę komfortu termicznego. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu rowerowych kurtek w wiele zapinanych na suwak przewietrzników i oczywiście głównemu suwakowi znajdującemu się z przodku kurtki. Niektóre modele kurtek mają odpinane rękawy, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy dostosować nasz ubiór do aktualnej pogody.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

0/3Porównanie produktów

Zobacz