Jak jeździć w upał?

Jak jeździć w upał?

Upał, 30 stopni w cieniu, powietrze drga od gorąca, na niebie żadnej chmurki...

Jeżeli tak wygląda letnie, weekendowe popołudnie to świetnie, szkoda zmarnować je na bezczynne siedzenie w domu, czy też leżenie plackiem nad jeziorem. A może by tak zrobić wycieczkę rowerową? Tak, ale musisz się do niej odpowiednio przygotować i wiedzieć kilka rzeczy.

Okulary, rzecz najważniejsza

Okulary, rzecz najważniejsza

Rowerzysta powinien zawsze jeździć w okularach, najlepiej takich z wymiennymi szkłami, które może dostosować do pory dnia czy też warunków pogodowych. Okulary przy większej prędkości chronią od wiatru, sprawiają też, że latające robactwo nie wpadnie nam w oczy. W upalny, słoneczny dzień, wyposażone w odpowiednie szkła, chronią także nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i pozwalają widzieć bez bólu i mrużenia oczu. Długie przybywanie na słońcu prowadzić może do zapalenia rogówki, spojówek, czy nawet oparzeń oka. Niektóre osoby uważają, że nie muszą korzystać z okularów przeciwsłonecznych, a słońce je nie razi - to duży błąd. Idziesz w upał na rower? Załóż okulary z filtrem UV.

Krem z filtrem

Krem z filtrem

Słońce to nie tylko opalenizna, ale też bolesne i kłopotliwe oparzenia słoneczne. Przed jazdą rowerem należy nasmarować odsłonięte części naszego ciała kremem o wysokiej wartości filtra UV (40-tka, 50-tka). Na każdym opakowaniu producent podaje czas przez jaki działa ochrona, jaką daje nam taki krem. Przed upływem tego czasu należy nasmarować się ponownie.

Nie tylko woda

Nie tylko woda

Rzeczą oczywistą jest, że w upał chce nam się pić dużo bardziej. A jeżeli połączymy upał z aktywnością fizyczną, jaką jest jazda na rowerze? Jadąc na wycieczkę w upalne lato musisz zabrać ze sobą dużo napojów i to nie tylko wody. Pocąc się wydzielamy przez skórę sole mineralne i inne mikroelementy. Zwykła woda nie uzupełni tych strat, ale napój izotoniczny owszem. Możemy taki napój kupić w sklepie spożywczym, lub też przygotować go samemu dodając do wody cukier (źródło energii) czyli np. miód lub syrop klonowy, oraz szczyptę soli. Żeby nie wozić ze sobą kilku litrów napojów, warto jest też tak zaplanować trasę, by można było uzupełnić zapasy po drodze.

Nakrycie głowy

Nakrycie głowy

Jeździsz w kasku? To dobrze. Kask jako że wykonany jest ze styropianu (to doskonały izolator termiczny), świetnie chroni głowę rowerzysty przed przegrzaniem promieniami słońca. Jeżeli nie jeździsz w kasku, powinieneś zabezpieczyć głowę chustą (np. typu Buff), kolarską czapką z daszkiem lub innym komfortowym i w miarę przewiewnym nakryciem głowy. Udar słoneczny to nic przyjemnego...

Odpoczynek

Odpoczynek

Musimy uważać by się nie przegrzać, więc postoje - obowiązkowo w cieniu - są bardzo ważne w trakcie rowerowych wycieczek w upalne dni. W czasie nich możemy użyć wody zabranej ze sobą niekoniecznie do picia, a do schłodzenia i odświeżenia się. Świetną sprawą jest postój przy akwenach. Uważajmy tylko w trakcie kąpieli, gdyż rozgrzane w czasie jazdy ciało zanurzone w zimnej wodzie może doznać szoku termicznego. Nie wypływajmy daleko, a do wody wchodźmy powoli. Po kąpieli warto przebrać się w suche majtki/spodenki by uniknąć nieprzyjemnych otarć pachwin w trakcie dalszej jazdy.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

0/3Porównanie produktów

Zobacz