Testy rowerów

Rowerowy krok w dorosłość, czyli X-Pulser 2.4

Kupując różnego rodzaju produkty, przyzwyczajeni jesteśmy zwracać uwagę na dwa aspekty – w poszukiwaniu jakości patrzymy na markę oraz na kraj pochodzenia danej rzeczy. Najlepiej, jeżeli marka jest rozpoznawalna, uznana i posiada długą, nieskazitelną historię. Jakie regiony, w których odbywa się produkcja nam się „podobają”? Preferujemy raczej Stany Zjednoczone oraz Zachodnią Europę. Te zasady wprowadzamy też w życie poszukując idealnego dla siebie czy naszej pociechy roweru. A co, jeżeli znajdziemy jednoślad produkowany przez młodą, Polską firmę? Wtedy już trzeba się troszkę znać, żeby zobaczyć, że sprzęt zbudowany jest na solidnej ramie, złożony jest z dobrej jakości komponentów, które zgodnie i bezawaryjnie ze sobą współpracują. Przedstawiamy rower, który powstał właśnie według takiej recepty – Indiana X-Pulser 2.4, czyli młodzieżowe mtb.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Indiana X-Pulser 2.4 to pierwszy dorosły rower dla naszej pociechy. Koniec z czekaniem na nasze dziecko w czasie weekendowych przejażdżek, koniec z wybieraniem drogi tak, aby małemu rowerzyście na jego małym rowerku było jak najłatwiej. X-Pulser 2.4 to dorosły rower mtb, zbudowany jednak w nieco mniejszej skali niż te rodziców.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Rama

Szkieletem roweru jest rama. To jej kąty decydują o wygodzie jazdy, ergonomii, łatwości prowadzenia, a wreszcie o przeznaczeniu samego roweru. Aluminiowa rama, w rozmiarze 14 cali, na której oparty jest X-Pulser 2.4, zaprojektowana została w Polsce. Wykonana jest z aluminium, z zachowaniem wszelkiej staranności, co potwierdza jakość spawów i powłoki lakierniczej. Jakość ramy potwierdza również nowoczesny design – nietuzinkowy kształt dolnej rury oraz profilowana górna rura, która płynnie, tworząc jedną linię, przechodzi w górną rurę tylnego trójkąta. To nie tylko zabieg wizualny, ale przede wszystkim świadome działanie inżynierów, które ma niebagatelny wpływ na sztywność ramy. Doznania estetyczne towarzyszące patrzeniu na nią, to tylko niejako produkt uboczny.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Kierownica

Szeroka na 57 centymetrów, niezwykle mocna, stalowa, zmiennoprzekrojowa kierownica umieszczona jest na krótkim mostku. To pozwala na pełną kontrolę nad rowerem. Mały ruch ręką trzymającą wygodny chwyt powoduje zmianę kierunku jazdy, dzięki czemu młody adept mtb czuje się pewnie, nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. Mostek umieszczony jest na rurze sterowej na trzech jednocentymetrowych pierścieniach. Dzięki temu możliwa jest różna konfiguracja wysokości kierownicy, a co za tym idzie jej dopasowanie do proporcji ciała młodego rowerzysty.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Siodło

Wygoda jazdy na rowerze to nie tylko ergonomiczna rama i dobrze ustawiona kierownica. Na komfort jazdy wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich jest rodzaj, rozmiar, profil i jakość wykonania siodła. To zamontowane w X-Pulserze 2.4 zostało wyprodukowane przez firmę Grand. Szerokie na 15 i długie na 27 cm siodło charakteryzuje się anatomiczną budową i ergonomicznym profilowaniem. Zakres regulacji wysokości siodła, dzięki długiej sztycy podsiodłowej, wynosi 15 centymetrów, co pozwoli na prawidłowe ustawienie jego wysokości pod wzrost rowerzysty. Ta czynność jest bardzo łatwa i nie potrzebujemy do niej żadnych kluczy, a to dzięki użyciu wygodnego szybkozamykacza.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Napęd

Aby bezproblemowo jeździć po zmiennym terenie, potrzebny jest solidny, niezawodny, a przede wszystkim dobrze dobrany zespół napędowy. Ten z X-Pulsera 2.4 ma aż 18 przełożeń. Taka konfiguracja pozwala na dobranie odpowiedniego biegu do warunków terenowych, a możliwe jest to oczywiście dzięki przerzutkom – w X-Pulserze 2.4 sygnowanym przez firmę Shimano. Za prowadzenie łańcucha po kasecie odpowiada tylna przerzutka z grupy Altus (zamontowana nie bezpośrednio do ramy, a na wymiennym, aluminiowym haku, co pozwala na bezproblemową jego wymianę w razie potrzeby), natomiast za zmianę przełożeń na korbie odpowiedzialna jest przednia przerzutka Shimano Tourney. W całość napęd spina łańcuch renomowanej firmy KMC.

Za zmianę biegów odpowiadają wygodne, obrotowe manetki Shimano Revoshift, które pozwalają na dobór odpowiednich przełożeń przy jednoczesnym pewnym chwycie kierownicy. Na manetkach mamy mechaniczny „wyświetlacz biegów”, dzięki któremu dokładnie widzimy, na którym przełożeniu właśnie jedziemy. Wygodne zewnętrzne prowadzenie linek sterujących przerzutkami ułatwia ich konserwację.

Napęd działa bardzo sprawnie i szybko, biegi wskakują płynnie, bez charakterystycznego terkotania. Mimo użycia komponentów różnych firm i grup, dobrano je tak, że stanowią zgraną całość.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Hamulce

W rowerze Indiana X-Pulser 2.4 postawiono na sprawdzone, niezawodne, bezpieczne i proste w obsłudze rozwiązanie, czyli hamulce typu V-Brake. Już delikatna siła przyłożona do aluminiowych dźwigni hamulcowych powoduje, że rower generuje bardzo dobre opóźnienia. Hamulce V-Brake to bardzo dobre rozwiązanie, które cały czas jest chętnie wybierane także w „dorosłych” niewyczynowych rowerach mtb, trekkingowych i miejskich.

Rower Indiana X-Pulser 2.4

Amortyzacja

Sprężynowy amortyzator przedniego koła firmy Zoom, o realnym skoku 45 mm, zwiększa komfort jazdy w terenie, a także poprawia trakcję i przyczepność przedniego koła. To z kolei ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Koła

Na sprawność terenową w dużym stopniu wpływ mają koła roweru mtb. X-Pulser 2.4 jeździ na 24-calowych kołach, zbudowanych na wzmocnionych, dwurantowych obręczach i stalowych szprychach. Jest to największy rozmiar koła, które stosuje się w rowerach młodzieżowych. Koła montowane są przy użyciu łatwych w obsłudze, i to bez użycia żadnych narzędzi, szybkozamykaczy. Opony założone na koła X-Pulsera 2.4 to Mitas Scylia w rozmiarze 24x1,90. Bieżnik tych opon zaprojektowany został tak, aby zapewniać komfort jazdy po równym podłożu, jak i przyczepność w terenie. Osiągnięto to, przez zróżnicowanie klocków w obrębie środka i boków opony. Dodatkowo opony te wyróżniają się wizualnie, dzięki pasom białej gumy na ich bokach.

Indiana X-Pulser 2.4 to rower idealny na rozpoczęcie przygody z mtb dla dziecka wchodzącego w wiek nastoletni. To rower, który w niczym nie odbiega rowerom konkurencji z podobnej półki, a jednocześnie przewyższa je atrakcyjną ceną. Indiana to prężnie rozwijająca się firma, która rośnie na mocnego gracza na rodzimym rynku rowerowym. Warto zapamiętać logo Indiany z charakterystycznym piórkiem, bo za przystępną cenę, dostajemy dobrej jakości, solidny produkt.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

0/3Porównanie produktów

Zobacz