W jakie akcesoria powinien być wyposażony rower miejski?

W jakie akcesoria powinien być wyposażony rower miejski?

Rower miejski to taki, którym poruszamy się po drogach publicznych. Jest to nasz codzienny pojazd, który wozi nas do pracy, na zakupy, czy też do kawiarni.

Żeby pojazd ten był w pełni funkcjonalny i mógł pomagać nam w naszym życiu codziennym, powinien być wyposażony w akcesoria to umożliwiające. Zastanówmy się jakie...

Co nakazuje Prawo

Co nakazuje Prawo

Po pierwsze, rower jeżdżący po drogach publicznych musi spełniać pewne ustalone przez prawo normy. Jako że nie jest to pojazd mechaniczny, nie musi przechodzić corocznych obowiązkowych przeglądów w stacjach kontroli pojazdów, ale nie zwalnia to nas z obowiązku dbania o jego dobry stan techniczny oraz o kompletne wyposażenie, jakie wymagają od nas przepisy PORD-u (Prawa o ruchu drogowym). Według nich rower powinien być wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec, odblask koloru czerwonego (w innym kształcie niż trójkąt) zamontowany z tyłu roweru, dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy (np. trąbka), oraz światła pozycyjne zamontowane na rowerze od zmierzchu do świtu, przy złych warunkach pogodowych oraz w miejscach gdzie one obowiązują (np. tunel). Światła nie muszą być zamontowane na rowerze na stałe, a tylko w wyżej opisanych przypadkach. Z grubsza to tyle, ile wymagają od nas przepisy, ale te regulacje dbają tylko o nasze bezpieczeństwo, a nie zapewnią nam pomocy przy przywiezieniu do domu zakupów, czy też nie ochronią nas przed deszczem.

Bagaż

Bagaż

Rzadko jest tak, że po mieście możemy poruszać się na rowerze bez bagażu. Np. jadąc do pracy często bierzemy ze sobą laptopa, śniadanie i jakiś ciuch na zmianę, a wieczorem wracając z pracy jedziemy po zakupy. Otóż żeby rower zmienił się trochę w pojazd ciężarowy wystarczy zamontować tylny bagażnik, do którego przymocujemy dwie sakwy boczne. W ten sposób wygodnie - bez plecaka na barkach czy torby na ramieniu, będziemy mogli przewieźć wszystko co tylko zmieści się do naszych sakw. Panie na pewno mogą chcieć dodatkowo mieć koszyk na kierownicy swojego roweru i jest to bardzo wygodne rozwiązanie - np. do wożenia w nim swojej torebki.

Pogoda

Pogoda

To czynnik bardzo zmienny. Często latem budzi nas słońce, a piękna pogoda utrzymuje się do godziny 15 - 16. Akurat wtedy, gdy chcemy wracać po pracy do domu, następuje oberwanie chmury lub burza. Może i można spędzić na rowerze przyjemniejsze chwile niż kilometry pokonywane w deszczu, ale będąc przygotowanym na takie warunki - można w dużym stopniu ograniczyć dyskomfort jazdy. Przede wszystkim rower powinien być wyposażony w błotniki, im dłuższe - tym lepsze. Szczególnie opony z bieżnikiem potrafią wspaniale transportować wodę prosto na nas. Jeżeli będziemy mieli błotniki, jazda na 100% będzie przyjemniejsza, bo może i będziemy mokrzy od deszczu, ale nie brudni od błota.

Po zmroku

Po zmroku

Co prawda mamy już na naszym rowerze oświetlenie pozycyjne wymagane przez przepisy, ale ono sprawia tylko, że jesteśmy widoczni dla innych użytkowników drogi. Warto mieć na swoim rowerze zamocowaną lampkę, która rozświetli przed nami mrok nocy w parku czy na nieoświetlonej części drogi dla rowerów. Taka lampka może mieć zasilanie bateryjne lub akumulatorowe, a już strumień światła około 100 lumenów zapewni nam bezpieczny powrót do domu po zmroku.

Wygoda

Wygoda

Rower do codziennego użytku po prostu MUSI być wygodny. Musimy się na nim czuć dobrze i komfortowo. Niektóre rowery miejskie wyposażone są w amortyzatory przednie, które w znacznym stopniu podnoszą komfort jazdy po nierównościach, ale umówmy się - w mieście nie są bezsprzecznie niezbędne. Aby poprawić komfort podróży na naszym rowerze miejskim możemy wyposażyć go w szerokie, amortyzowane siodełko. Możemy zamontować nasze siodełko na amortyzowanej sztycy, która będzie na siebie przyjmowała znaczną część nierówności podłoża. Kolejną rzeczą podnoszącą komfort jazdy są szerokie, ergonomicznie wyprofilowane chwyty kierownicy, które dadzą stabilne oparcie naszym dłoniom i sprawią, że nie będziemy musieli kurczowo zaciskać rąk na kierownicy. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie naszej kierownicy na regulowanym mostku, który będziemy mogli tak ustawić, by kierownica była wygodnie w zasięgu naszych rąk - bez potrzeby pochylania się do przodu. Również zamontowanie grubszych opon sprawi, że jazda po nierównościach będzie mniej dokuczliwa.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

0/3Porównanie produktów

Zobacz