10 zalet jazdy na rowerze

10 zalet jazdy na rowerze

Jazda rowerem to coś więcej niż sport, niż rekreacja, niż środek transportu. Rower to narzędzie otwierające drzwi do zdrowia, bogactwa, szczęścia i długiego, bezstresowego życia. Zobacz dlaczego warto jeździć na rowerze.

Oszczędność pieniędzy

Oszczędność pieniędzy

Każdy kilometr pokonany na rowerze to finansowa oszczędność. Samochodowe kilometry - wiadomo - są najdroższe. Płacimy nie tylko za paliwo, ale za ubezpieczenie, przeglądy, części zamienne oraz utratę wartości auta. Jazda rowerem kosztuje nas tyle co nic - coroczny przegląd w serwisie rowerowym to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a części rowerowe są, co tu dużo mówić, po prostu tanie (oczywiście nie mówimy tu o klasie wyczynowej). Niektóre liczniki rowerowe wyposażone są w bardzo ciekawą funkcję, która przelicza kilometry przejechane na rowerze, na oszczędzone litry paliwa... Podaną liczbę mnożymy przez cenę paliwa i mamy potwierdzenie powyższego twierdzenia czarno na białym

Wszędzie na czas

Wszędzie na czas

Jeżdżąc rowerem nie martwisz się o czynniki niezależne od ciebie. Nie musisz brać pod uwagę pory dnia wpływającej na gęstość ruchu samochodowego na mieście. Korki cię nie dotyczą. Nawet jadąc jezdnią, po prostu mijasz stojące w korku samochody, do czego masz pełne prawo. Wiesz, że z domu na uczelnię czy do pracy masz X minut. Ta liczba jest praktycznie niezmienna.

Zwiększenie wydolności tlenowej

Zwiększenie wydolności tlenowej

Każdy z nas ma swój indywidualny pułap przyswajalności tlenowej, określany wzorem VO2 max. Od wielkości tego współczynnika zależy nasza kondycja i sprawność. Niestety już po 25 roku życia maksymalny pułap tlenowy samoistnie zaczyna się zmniejszać, a jego spadek wynosi do 9% na 10 lat, dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Wysoki pułap tlenowy to nie tylko wydolność sportowca, ale sprawność i samowystarczalność w podeszłym wieku. Osoba nietrenująca osiąga krytyczną wartość pułapu tlenowego uniemożliwiającą samodzielne funkcjonowanie już w wieku 74 lat. Nie mamy wpływu na to, że się starzejemy, ale mamy wpływ na to jak to robimy. Otóż jazda na rowerze, czyli wysiłek aerobowy przekłada się bezpośrednio na poprawę naszej wydolności. Jeżeli jeździsz codziennie rowerem, jesteś aktywny fizycznie, to w znacznym stopniu zmniejszasz spadek swojej wydolności tlenowej.

Zdrowy ruch

Zdrowy ruch

I tu nie tylko chodzi o to, że jazda na rowerze to ruch na świeżym powietrzu. To też, ale sam ruch naszych nóg, pedałowanie, jest zdrowe dla stawów, nie obciąża ich tak, jak bieganie. Masz nadwagę, a chcesz zacząć swoją przygodę ze sportem? Masz dwa wyjścia - możesz zapisać się na basen, albo... wyjść na rower.

Szczupła sylwetka

Szczupła sylwetka

Jazda na rowerze to nic innego jak wysiłek aerobowy, który... pali tłuszcz. Dzięki rowerowi zdobędziesz lub zachowasz (niepotrzebne skreślić) szczupłą sylwetkę

Mięśnie ze stali

Mięśnie ze stali

Nie masz siły wejść po schodach na 5. piętro? Widocznie nie jeździsz rowerem. Jazda rowerem wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, a także mięśnie pleców, brzucha, a nawet ramion i dłoni. Wszystko zależy oczywiście od tego jaką pozycję mamy na rowerze. Im bardziej pochylona, tym bardziej w czasie jazdy musimy napinać mięśnie core oraz mięśnie rąk.

Niezależność

Niezależność

Taką niezależność jaką daje rower, nie daje ci nic. Dzięki rowerowi możesz w pół godziny dotrzeć praktycznie wszędzie w obrębie swojego miasta, chyba że mieszkasz w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście - wtedy w godzinę... Niezależnie od pory dnia. Nie musisz czekać na autobus, nie musisz stresować się korkami, nie musisz mieć pieniędzy na benzynę. Jesteś zależny tylko od samego siebie.

Przedni bagażnik

Wyrzut endorfin

Piękny ciepły słoneczny dzień, delikatny wiaterek i ty na swoim rowerze jedziesz we wspaniałych okolicznościach przyrody. Czy może być coś wspanialszego? Dzień spędzony na siodełku zapewni ci wspaniały nastrój na cały dzień i... kilka następnych.

Bliżej natury

Bliżej natury

Emisja CO2, zużycie paliw kopalnych, zatruwanie powietrza, utylizacja odpadów, zużywanie infrastruktury drogowej - wszystko to cię nie dotyczy, jeżeli jeździsz rowerem. Jesteś bliżej natury, dbasz o Matkę Ziemię oraz o życie przyszłych pokoleń.

Lepszy pracownik

Lepszy pracownik

Dotleniona głowa, to szybsze myślenie, łatwiejsze skupienie, wydajniejsza praca. Jeżeli jeździsz do pracy rowerem, przyjeżdżasz naładowany pozytywną energią, gotowy do działania z jasnym umysłem. Wracasz z pracy rowerem? Odpoczywasz i relaksujesz się od razu gdy tylko usiądziesz na rowerowym siodełku. Nie denerwujesz się zachowaniem innych kierowców, nie irytujesz się staniem w nieuzasadnionych niczym korkach... Kierowcy samochodów nie mają tak dobrze jak ty.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

0/3Porównanie produktów

Zobacz